poniedziałek, 17 marca 2014

niezaWODNA

Woda stanowi główny składnik ciała, a wszelkie procesy biochemiczne nie mogłyby zachodzić bez jej udziału. Codzienne wypijanie odpowiedniej ilości płynów pozwala właściwe trawienie pokarmów i wchłanianie składników pokarmowych, wydalanie zbędnych produktów przemiany materii i toksyn, a także na prawidłową prac mózgu. Jednak „odpowiednia ilość” jest pojęciem względnym, zależy od wydalanej ilości. Woda jest wydalana:
·         z moczem w ilości około 0,5 – 1,5 litra,
·         przez płuca, z wydychanym powietrzem w postaci pary wodnej, szacunkowo 0,4 litra,
·         przez skórę 0,6 litra, a w upalne dni nawet jeszcze więcej.



Zatem zapotrzebowanie jest zmienne i zależy od płci, stanu fizjologicznego, np. w czasie odchudzania wzrasta, jak i temperatury otoczenia i wielu innych zmiennych.

                Kiedy człowiek odczuwa pragnienie, to oznacza, że już jest w niewielkim stopniu odwodniony. Zatem pragnienie nie jest dobrym wskaźnikiem ilości spożywania wody. Zbyt niskie nawodnienie organizmu może skutkować odczuwaniem zmęczenia, osłabienia czy trudności w koncentracji uwagi.

                Kobiety powinny wypijać dziennie co najmniej 1,5 litra, a mężczyźni 2,5 litra wody. Nie należy jednorazowo wypijać jej dużych ilości, bo wtedy praktycznie przepływa przez organizm do nerek, gdzie jest wydalana. Powinno się „sączyć” wodę, wypijać małymi porcjami (ok. 100 – 150 ml), przez cały dzień.


                Woda nie jest „tylko płynem”, ale w zależności od jej rodzaju, może być źródłem składników mineralnych, takich jak wapń, sód czy magnez.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz